ULUSAL SÜT KONSEYİ OKUL SÜTÜ PROJESİ

Bütün toplumlarda sağlık ve beslenme bakımından en duyarlı grubu çocuklar oluşturmaktadır. Çünkü çocuklar, hem korunmaya muhtaç bireyler hem de bir toplumun geleceğini oluşturan en güçlü potansiyeli ifade etmektedirler. Geleceğin teminatı olan çocuklar tüm dünyada beslenme yetersizliklerinden kaynaklanan ve önlenebilir olan bir çok hastalık nedeniyle hayatlarını kaybetmekte ya da sağlıksız bir geleceğe adım atmaktadırlar. Çocukların yeterli ve dengeli beslenmelerinin sağlanması ile büyüme gelişmenin tam olması, vücut dirençlerinin artarak bulaşıcı hasalıklardan korunmaları ile eğitilmesi birbirini tamamlar şekilde sağlanmalıdır.

Okul çağı, her konuda alma ve etkilenme devresidir. Eğer bu devre içinde çocuğa iyi bir sağlık bilgisi verilir, sağlıkla ilgili doğru davranışlar kazandırılabilmesi sağlık konusunda bilinçli bireyler ve dolayısıyla sağlıklı toplum yetiştirilmiş olacaktır.

Bu amaçla ülkemizde de çeşitli dönemlerde okul sütü programları uygulanmıştır. Bu uygulamaların sonuncusu, Milli Eğitim Bakanlığı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Ulusal Süt Konseyi işbirliği ile 8 Mart 2010 – 13 Haziran 2010 tarihleri arasında uygulanan pilot programdır. Bu programda; İstanbul, İzmir, Ankara ve Diyarbakır pilot iller olarak seçilmiş ve 8 okulda, toplam 3656 öğrenciye her okul günü 200 mililitrelik kutularda süt dağıtılmıştır. Projeye sanayiciler gönüllü olarak katılmışlar, proje ile ekonomik sebeplerle süt içmekten mahrum olan birçok çocuğa ulaşılmıştır.

OKUL SÜTÜ AKIL SÜTÜ OKULLARI

İL İLÇE OKUL ADI
ANKARA MAMAK KINIK İLKÖĞRETİM OKULU
KEÇİÖREN SANCAKTEPE İLKÖĞRETİM OKULU
İZMİR KARABAĞLAR SABİHA YORGANCILAR İLKÖĞRETİM OKULU
KARABAĞLAR SADETTİN TEZCAN İLKÖĞRETİM OKULU
İSTANBUL BEYOĞLU OKÇU MUSA İLKÖĞRETİM OKULU
BAŞAKŞEHİR KAYABAŞI İLKÖĞRETİM OKULU
DİYARBAKIR YENİŞEHİR ŞAİR CAHİT SITKI TARANCI İLKÖĞRETİM OKULU
YENİŞEHİR 24 KASIM İLKÖĞRETİM OKULU

 

Kategoriler: Okul Sütü