Dünya genelinde 45 üye ülkesi ile global süt sektörünün en güçlü federasyonu olarak kabul edilen Uluslararası Sütçülük Federasyonu (IDF) 1 Haziran Dünya Süt Gününü sektörün önde gelen uzmanları ile birlikte kutladı. Ulusal Süt Konseyi temsilcileri Prof. Dr. Muhittin Özder ve Prof. Dr. Nevzat Artık’ın da katıldığı etkinlik Paris’te gerçekleşti.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün (FAO) 2001 yılında almış olduğu bir karar doğrultusunda Dünya Süt Günü dünyanın pek çok bölgesinde 1 Haziran’da kutlanmaktadır. Sütün insan sağlığı açısından önemine ilişkin farkındalığın artırılması ve sektörün yaratmış olduğu ekonomik ektilere dikkat çekebilmek adına Dünya Süt Günü her yıl farklı ülkelerde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

IDF tarafından yayınlanan bildiride IDF Genel Direktörü Caroline Emond herkesi 1 Haziranda Dünya Süt Günün kutlamaya davet ederken, bildiride şu ifadelere yer verildi; “1903 yılından bu yana süt üreticileri, süt sanayicileri ve tüketicilerin sesi olmaya çalışan IDF, sütün besinsel değerlerine ve ülkelerin ekonomilerine yapmış olduğu katkılara karşı toplum bilincinin oluşturulması amacıyla her yıl 1 Haziran’da Dünya Süt Gününü farklı etkinliklerle kutlanmaktadır. Süt; yüksek protein değeri, içeriğinde bulanan yağ, kalsiyum ve diğer vitamin ve mineralleri ile halk sağlığı açısından hayati bir öneme sahiptir. Bunun yanında dünya genelinde toplam 1 milyardan fazla insan geçimini süt ve süt ile bağlantılı diğer sektörden sağlamaktadır.”

Global süt sektörünün kadınların iş hayatındaki rolü üzerinde de olumlu etkileri olduğunu kaydeden Emond, “dünya genelinde faaliyet gösteren toplam 133 milyon süt işletmesinin 37 milyon adedi kadınlar tarafından işletilmektedir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde süt hayvancılığı faaliyetleri kadınların eğitim hayatına atılmasında ve toplumlarda kadın-erkek eşitsizliğinin önüne geçilmesinde önemli bir rol üstlenmektedir.”

Geçtiğimiz yıl 1 Haziran Dünya Süt Günü kapsamında 80’i aşkın ülkede çeşitli kutlamalar yapıldığının altını çizen Emond bu yıl #EnjoyDairy adıyla sürdürülen kampanyaya herkesin katılmasını beklediklerini bildirdi.

 

 

Kategoriler: Genel