Dünya Süt Zirvesi “Gelecek Nesiller İçin Süt” teması ile Güney Kore’de gerçekleştirildi

IDF (International Dairy Federation) tarafından her yıl farklı bir ülkede gerçekleştirilen Dünya Süt Zirvesi bu yıl 15-19 Ekim 2019 tarihlerinde Güney Kore’nin Daejeon kentinde düzenlendi. Dünyanın farklı bölgelerindeki 50’yi aşkın ülkeden yaklaşık 1200 katılımcı ile gerçekleştirilen zirvede son dönemde yerel ve küresel süt sektöründeki en güncel gelişmeler değerlendirilirken; IDF’in çalışma alanları olan Sürdürülebilirlik, Gıda Güvenliği ve Güvenirliği, Hayvan Sağlığı ve Refahı, Çiftlik Yönetimi ve Ekonomisi, Süt Teknolojisi, Çevre ve Pazarlama gibi konularda yapılan oturumlarda sektördeki gelişmeler ele alındı.

Birleşmiş Milletler 8. Genel Sekreteri Ban Ki Moon’dan açılış.

Zirve açılışı Birleşmiş Milletler 8. Genel Sekreteri Ban Ki Moon tarafından yapıldı. Ban yaptığı konuşmada, 2050 yılına kadar dünya nüfusunun 9 milyara ulaşacağını, artan nüfusun beraberinde gıda erişimini güçlendireceğine ve sütün gelecekte dünyanın gıda ihtiyacını karşılamada kritik bir öneme sahip olacağını belirtti. Açılış konuşmasında sütü “mükemmelik” (Milk is Perfection) olarak tanımlayan Ban, beslenmede sütün gelecekte bugün olduğundan çok daha kritik bir öneme sahip olacağını kaydetti.

 

Ulusal Süt Konseyinin girişimleriyle Dünya Süt Zirvesi 2019’da İstanbul’da…

Sektörde çatı kuruluş olma niteliği taşıyan Ulusal Süt Konseyi, IDF nezdinde oluşturulan Türkiye Ulusal Komitesi üyeleri ve Yönetim Kurulu düzeyinde zirveye katılım sağladı.

Ulusal Süt Konseyi, IDF’e üye olduğu günden bu yana Dünya Süt Zirvesine ülkemizde ev sahipliği yapma hususundaki girişimleri geçtiğimiz yıllarda sonuç vermiş ve 2019 Dünya Süt Zirvesinin İstanbul’da yapılmasına karar verilmişti. Güney Kore’de yapılan zirve sırasında temsili anahtar teslimi ile 23-26 Eylül 2019 tarihlerinde İstanbul’da yapılmasına karar verilen Zirveye 2000’den fazla uluslararası katılımcı beklenmektedir. Ülkemizde alanında organizasyonel ve bilimsel anlamda yapılacak  en geniş kapsamlı toplantı olma niteliğine sahip zirveye ilişkin tüm iş ve işlemler Ulusal Süt Konseyince yürütülmektedir.

International Dairy Federation (IDF), süt ve süt ürünleri konusunda dünyanın en güçlü federasyonu olup, IDF tarafından yapılan çalışmalar süt ve süt ürünlerinde global standartları oluşturulmakta ve uluslararası mevzuat çalışmalarında referans alınmaktadır.

Kategoriler: Duyurular