Ulusal Süt Konseyi olarak Türkiye’de süt içme alışkanlığının artırılması ve özellikle çocukların süt tüketimine özendirilmesi amacı ile “Süt İçiyorum” kampanyasını başlattık. Pek çok ünlü ismin destek verdiği kampanyanın tanıtım toplantısında Yönetim Kurulu Üyelerimizden Prof. Dr. Nevzat Artık yaptığı sunumda Türkiye’nin, süt tüketiminde Avrupa ortalamasının oldukça gerisinde kaldığını ifade etti.

Ulusal Süt Konseyi, sütün en doğal ve sağlıklı haliyle herkes tarafından tüketiminin teşvik edilmesi amacı ile “Süt İçiyorum” kampanyasını başlattı. Başta çocuklar olmak üzere bireyleri sağlıklı süt tüketimi konusunda bilgilendirmek ve teşvik etmek amacı ile başlatılan kampanya için 2 Mart 2018 Cuma günü bir basın toplantısı düzenlenmiştir.

Basın Toplantısına Yönetim Kurulu Başkanı Sabit Karaca ve Yönetim Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Muhittin Özder ile Yönetim Kurulu Üyelerimizden Salih Çelik, Prof. Dr. Nevzat Artık, Kamil Özcan, Özlem Yalçın, Tevfik Keskin, Recep Ateş ve Prof. Dr. Harun Uysal katıldı.

iciyorum-1

Tüketimde ortalamanın gerisindeyiz

Yönetim Kurulu Üyelerimizden Prof. Dr. Nevzat Artık yaptığı sunumda, ülke olarak süt üretiminde dünyada sekizinci sırada yer almamıza rağmen özellikle çocukların süt tüketiminde sıralamanın oldukça gerisinde olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Nevzat Artık sözlerini şöyle sürdürdü: “Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın doğru beslenme alışkanlıkları kazanması ve sağlıklı birer birey olmaları adına Ulusal Süt Konseyi olarak ‘Süt İçiyorum’ adlı bir proje başlattık. Türkiye’de süt tüketimi yaklaşık olarak kişi başı yıllık 34 kilogram. Avrupa’da ise bu ortalama kişi başı 60, Amerika kıtasında 58 kilogram. Ulusal Süt Konseyi olarak bu rakamların artırılmasını hedefliyoruz.

Türkiye, süt üretiminde dünyada sekizinci, Avrupa’da ise üçüncü sırada yer alıyor. Süt üretimi son on yılda %70 artarak 20,7 Milyon tona ulaştı. 9,1 Ton süt sanayiye aktarılıyor, kayıt dışı pazarlanan çiğ süt oranı ise %56.

Süt, yapısı gereği hızla bozulabiliyor. Sütün, ineklerden elde edildiği andan itibaren iyi koşullarda, vitamin minerallerini kaybetmeden korunması gerekiyor. Kayıt dışı süt tüketimi oranına baktığımızda Türkiye’de sağlıklı süt tüketim oranı daha da düşüyor. Bu, geleceğimiz için bir kayıptır.”

iciyorum-2

Ünlü isimlerden kampanyamıza destek

Kamuoyunu, özellikle de çocukları ve ebeveynleri sağlıklı ve güvenilir süt tüketimi hususunda bilgilendirmek amacıyla başlattığımız “Süt İçiyorum” projesine spor ve sanat camiasından pek çok ünlü isim süt içerek destek verdi. Hazırlandıktan sonra RTÜK tarafından onayı alınan Kamu Spotunda kampanyamıza destek veren isimler arasında Rıdvan Dilmen, Ceyhun Yılmaz, Serbest dalışçı ve sualtı hokeyi oyuncusu Şahika Ercümen, Teknik Direktör Abdullah Avcı, Müzisyen Doğukan Manço, Oyuncu Başak Sayan, eşi ve bebeği, Oyuncu Seda Demir, TRT’de Masal Kitabı programının sunucusu ve oyuncu Gümeç Alpay Aslan, Yunus Günçe, Milli Tenisçi İpek Şenoğlu, Dilek Yanık, Spor Spikeri Tuğba Dural yer almaktadır.

Web Sitesi ve Sosyal Medya

Projemiz için “Süt İçiyorum” yazılı logonun belirlenmesinin ardından Kampanya için hazırlanan www.suticiyorum.com web sitesi yayına başlamıştır. Sitede süt tüketiminin kalp sağlığı, bedensel ve zihinsel gelişim, uyku kalitesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine faydaları detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Kampanyamızın sosyal medya hesapları açılarak hepsi için @suticiyorum kullanıcı adı alınmış olup kampanyamız ile ilgili tüm süreçler sosyal medya hesaplarımızdan da kamuoyu ile paylaşılmaktadır.

Web sitemizde, Sütün Sağlıklı Yolculuğu adlı infografik tanıtım filmimiz yer almakta ve bu film sosyal medya hesaplarımızdan da yayınlanmaktadır. Kampanyamız için, radyolarda yayınlanmak üzere bestelenen ve RTÜK onayı alınan şarkımız radyo kanalları ile paylaşılmıştır. TV Kanallarında “Haydi çocuklar Uykuya” alt bandı, “Haydi çocuklar sütümüzü içip uykuya” şeklinde güncellenerek TV kanallarına iletilmiştir. Kampanyamızın tanıtımı amacı ile TV Yüzlerine ‘Süt İçiyorum’ logolu kupalar gönderilecek ve programlarında bu kupalarla süt içmeleri rica edilecektir.

Twitter.com/suticiyorum               

Instagram.com/suticiyorum           

Facebook.com/suticiyorum