Ulusal Süt Konseyi’nde Yeni Dönem

Süt sektörünün tüm taraflarını çatısı altında toplayan Ulusal Süt Konseyi’nde yeni yönetim belli oldu. Ulusal Süt konseyi Kuruluş Yönetmeliği gereği yeniden görev almayan Harun Çallı’nın yerine, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na Sabit Karaca seçildi.

Ulusal Süt Konseyi 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı, 12 Aralık’ta Ankara’da yapıldı. Hayvancılık Genel Müdürü Dr. Durali Koçak’ın da katıldığı genel kurulda, Konsey Yönetim ve Denetim Kurulu seçimleri yapıldı.

1

Harun Çallı ayrıldı

Ulusal Süt Konseyi 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı sonucunda üretici alt grubundan Kamil Özcan, Tevfik Keskin ve Ercüment Sarıkafa; sanayici alt grubundan Sabit Karaca, Recep Ateş ve Özlem Yalçın; Kamu alt grubundan Salih Çelik, Ferda Yıldırım ve Murat Günay; Araştırma Kurumları Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları Alt Grubundan ise Prof. Dr. Muhittin Özder, Prof. Dr. Nevzat Artık ve Prof. Dr. Harun Uysal Konsey yönetimde görev alan isimler olmuştu.

2

Yeni Başkan Sabit Karaca

Ulusal Süt Konseyi Genel Kurulu’nda seçilen Yönetim Kurulu, ilk toplantısını 15 Aralık’ta Konsey ofisinde yaptı. Toplantıda Yönetim Kurulu’nda başkan ve başkanvekilleri ile diğer görevlendirmeler için seçim yapıldı.

3

Yapılan oylamada, Sanayici alt grubundan yönetim kuruluna seçilen, Gönenli Süt ve Süt Ürünleri Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Sabit Karaca, Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Prof. Dr. Muhittin Özder Yönetim Kurulu Başkanvekili, Prof. Dr. Nevzat Artık da muhasip üye olarak seçildi.

Yönetim Kurulu toplantısında, USK’nın Türkiye süt sektörünü temsil ettiği  Uluslararası Sütçülük Federasyonu (International Dairy Federation – IDF) tarafından 2019 yılında İstanbul’da yapılacak olan Dünya Süt Zirvesi ile ilgili konular da ele alınarak, zirve ile ilgili yol haritası belirlendi.

Karaca: “Süt sektörü için el ele çalışacağız”

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Sabit Karaca, konseyin süt sektörünün tüm taraflarını çatısı altında bulundurduğuna dikkat çekti. Karaca, “Konseyimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da üretici, sanayici, sektörde düzenlemelere imza atan kamu kesimi ile sektörün gelişimine katkı yapan akademisyenlerin el birliği ile önemli başarılara imza atacaktır” dedi.

Sabit Karaca, 2019 yılında İstanbul’da toplanacak IDF Dünya Süt Zirvesi için de tüm tarafların birlikteliğine ve güç birliğine ihtiyaç olduğunu belirterek, “Bu zirve, Türkiye süt sektörünün gücünün dünyaya gösterilmesi bakımından oldukça büyük öneme sahip. Bu nedenle hepimiz bugünden başlayarak, aynı hedefe odaklanmalı ve Türkiye süt sektörünün gücüne yakışır bir zirve gerçekleştirmek için çalışmak durumundayız” diye konuştu.

Kategoriler: DuyurularSlider